x
≡ Menu
O firmie Projekty Kontakt

Osiadanie drewnianego domu


Osiadanie drewnianego domu Osiadanie drewnianych budynków jest jedną z najważniejszych kwestii przy budownictwie drewnianym. Bez względu na to czy są to bale okrągłe czy profilowane, osiadają z właściwą sobie prędkością i w rożnym stopniu. Na przykład drewno naturalnej wilgotności osiada w czasie pierwszych 2 lat około 7-9% wartości pierwotnej. Tylko właściwie przygotowany i fachowy zespół ludzi zapewni odpowiednie przygotowanie elementów oraz ich montaż. Znajomość zasad montażu elementów drewnianych naturalnej wilgotności to pewność uniknięcia kłopotów w przyszłości.

Domów Drewnianych TOP-Projekty

Inaczej zachowuje się drewno suche 12-15% wilgotności. Taki dom również osiada, ale po pierwsze nie jest to związane z utratą objętości a spasowywaniem się elementów, po drugie proces ten trwa krócej bo od 3 do 4 miesięcy.

Decydując się na rodzaj drewna (wilgotność naturalna 25-30% czy drewno suszone 12-15%), należy pamiętać i odpowiednio przewidzieć skutki osiadania w otworach okiennych oraz drzwiowych.
Przy zastosowaniu drewna naturalnej wilgotności 25-30% należy pamiętać o zaplanowaniu szczeliny dylatacyjnej nad otworami po to aby osiadające ściany nie spowodowały zdeformowania okien i drzwi. Budowa domu z wilgotnego tzw. mokrego drewna z pominięcia efektu osiadania, spowoduje obniżenie pomieszczeń o wspomnianą wyżej wartość 7- 9%. Dlatego fachowa ekipa pamiętając o tym, do budowanego domu zawsze dokłada jeden wieniec dodatkowo przewidziany na osiadanie domu.
Efektu tego nie będzie przy drewnie suchym o wilgotności 12-15%.

Architekci, fachowcy i znawcy budownictwa drewnianego podczas budowy zawsze pamiętają o efekcie osiadania drewnianego domu i zawsze ten proces kontrolują. Dlatego bardzo ważne jest by przy budowie domu z drewna korzystać z usług solidnej firmy z wieloletnim doświadczeniem.


Więcej informacji na ten temat:
Przebudowa starej drewnianej stajni na hotel i bar
Drewniany dom «Ulenspiegel» forniru klejonego drewna gotowy do budowy tylko 60 000 zł
Drewno do budowy o dużej średnicy
Korzyści z surowca drewnianego z okresu zimowego
Niebezpieczne drewniany dom
Strukturalnej ochrony domu drewnianego na wilgoć
© 2024 Białoruskie Domy Drewniane
"VIVOS" Białoruskie Domy Drewniane 05-126 NieporętKąty Węgierskieul. Bagienna 46D
                                                

Witryna jest obsługiwana przez Nestorclub.com

Napisz do nas, jesteśmy online!