x
≡ Menu
O firmie Projekty Kontakt

Korzyści z surowca drewnianego z okresu zimowego


Korzyści z surowca drewnianego z okresu zimowego Budowa drewnianego domu z bali okrągłych czy profilowanych naturalnej wilgotności niesie ze sobą kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę: pleśń, szczeliny, kurczenie się i osiadanie budulca. Materiał budowlany, który pozwoli uniknąć takich problemów, to drewno technicznie suszone w nowoczesnej komorze próżniowej. Jednak taki materiał nie jest tani, więc specjaliści proponują wykorzystywać drewno ścinane w okresie zimowym.

Drewno ścięte w zimę ma mniej wilgoci ponieważ procesy pobierania i transportu wody są spowolnione. Procesy te odbywają się w drzewie bielastym, jest to strefa fizjologicznie czynna w pniu drzewa, która przewodzi wodę z solami mineralnymi oraz gromadzi substancje zapasowe. W przeciwieństwie do niej, twardziel drzewa (fizjologicznie martwa strefa w pniu drzewa), wskutek zaimpregnowania ścian komórkowych substancjami twardzielowymi (żywicami, gumami, garbnikami) i zamknięcia dróg przewodzenia, jest wyłączona z aktywnego udziału w procesach życiowych drzewa.

Ilość wilgoci w pniu drzewa zmienia się z latami i zależy też od gatunku drzewa. Na przykład wilgotność pnia sosny będzie się różnić od wilgotności pnia drzew liściastych. Warto w tym artykule wspomnieć, że naukowcy z Niemiec i Austrii przeprowadzili badanie podczas którego stwierdzono, iż przy ścięciu drzewa, pory roku nie wpływają na jego wilgotność. Na jakość drewna wpływa przede wszystkim środowisko w pomieszczeniu, w którym drewno jest zmagazynowane.


Więcej informacji na ten temat:
Przebudowa starej drewnianej stajni na hotel i bar
Strukturalnej ochrony domu drewnianego na wilgoć
Szlifowanie drewnianego domu
Osiadanie drewnianego domu
Ogrzewanie domu drewnianego
© 2024 Białoruskie Domy Drewniane
"VIVOS" Białoruskie Domy Drewniane 05-126 NieporętKąty Węgierskieul. Bagienna 46D
                                                

Witryna jest obsługiwana przez Nestorclub.com

Napisz do nas, jesteśmy online!